• Güzeller Mahallesi, İbrahim Ağa Caddesi, No:146/1, Gebze/Kocaeli

TERAS ÇATI SU YALITIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Teras çatı hakkında yanlış bilinen ilk bilgi apartmanların ve binaların genelde en üst katında bulunan normal çatı ile teras katına ait çatının yani Teras çatısının karıştırılmasıdır. Ne yazık ki bu algı çok yaygın bir genellemedir. Çünkü teras katı binaların ara/orta katlarında da olabilir fakat genelde sık kullanımı en üst katlarda olanıdır.

Teras çatısının temel amaçlarından biri ferah ve geniş ortamlara yapılarak, mümkünse güzel bir manzara eşliğinde günün yorgunluğunun atılmasıdır. Kullanıcı istek, ihtiyaçlarına göre özel bir şekilde tasarlanan teras çatılar, tam kapalı ve açılır kapanır olarak üretilebilir.

Teras yalıtımında, Er İzolasyon olarak, dikkat edilmesini önerdiğimiz hususlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

1-     Yoğuşma Tahkiki detaylıca yapılmalıdır ve raporlanmalıdır.

2-     Gece-gündüz yada yaz-kış sıcaklık farklarından dolayı oluşan ısıl şokların etkisini minimuma düşürmek için güneş ışını yansıtıcı ve bir sonlandırma tabakası çatıya konulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu da su yalıtım örtülerinin en üstte olmasıdır.

3-     Tek katlı sentetik su yalıtım örtülerinin montajı için üreticinin tavsiyelerine uyulmalıdır.

4-     Gider sayıları taşınacak ve birikecek su miktarına bağlı olarak yeterli sayıda belirlenmelidir. Bu hesaplama doğru yapılmaz ise ısıtma ve soğutma dönemlerinde su yalıtım örtüsü daha fazla ısıl şoka maruz kalacaktır.

5-     Sıcak çatı uygulamalarında, yanıcı ısı yalıtım malzemeleri bitümlü örtü tespiti ile uygulanması sırasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.

6-     Bu tür çatılarda ısı yalıtım tabakasının altına yüksek performanslı bir buhar kesici tabaka uygulanmalıdır. Çünkü su buharı, ısı yalıtımının içinden geçerek yalıtım örtüsüne zarar verir.

7-     Isı köprülerinin ve yüksek yoğuşma noktalarında ısı yalıtım malzemelerinin sürekli olması sağlanmalıdır.

8-     Çatı makası gibi taşıyıcıların bulunduğu çelik yapılarda çatı boşluğunun yan taraflarında çatı hizasına kadar ısı yalıtımı sürekli olmalıdır.

9-     Çatıda kullanılan ve yalıtımının içinden geçen tüm borular mutlaka yalıtılmalıdır.

10-  Beton eğimi suyun süzgece doğru akmasını ve suyun tahliye borusuna gitmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

 

Su yalıtımı | Su izolasyonu GebzeGebze Su yalıtımı  | Gebze izolasyon

Read More

MANTOLAMA HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İZODER Isı Yalıtım Komisyonu’nun araştırmasıyla hazırlanan,  mantolama hakkında doğru bilinen yanlışlar

YANLIŞ: Mantolama malzemeleri kanserojen madde içerir. 

DOĞRU: Mantolama malzemelerinin kanserojen madde içermiyor; bu ürünler gıda sektöründe dahi güvenle kullanılıyor. AB ülkelerinde kullanılan hammadde ve teknolojiler ile üretilen ısı yalıtım malzemeleri, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında üretilerek gerek yurt içi gerekse AB ülkeleri dahil yurt dışı pazara CE işareti ile sunuluyor. 305/2011/AB sayılı Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamındaki ürünler; “sağlık, hijyen ve çevre” gibi temel unsurlar çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu bağlamda CE işaretine tabi olan ve bu işaret vasıtasıyla AB ve Türkiye pazarında kullanılabilen bir ürünün kanserojen olması söz konusu olamaz. Söz konusu ısı yalıtım ürünlerinin birçoğu (EPS, XPS) inşaat sektörü dışında gıda, ambalaj dâhil birçok sektörde de güvenle kullanılıyor. 

YANLIŞ: Mantolama yangın yönetmeliğine aykırıdır. 

DOĞRU: Mantolama yangın yönetmeliğine aykırı değil, yangına dirençli, güvenli bir uygulamadır. Mantolama sistemi, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili genelgelere uygundur . Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir kamu projeleri dahil 400 milyon metrekarenin üzerinde mantolama uygulaması yapıldı. Mantolama sistemlerinin yangın performansına ilişkin testlerinde de; alevlerin cephe boyunca ilerlemesine neden olmadığı anlaşılıyor. 

YANLIŞ: Mantolama, söylendiği gibi yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlamıyor. 

DOĞRU: Mantolama, doğru ürün ve uygulamayla rahatlıkla yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlıyor. Mantolama sisteminin uygulandığı yapılarda elde edilen tasarrufun oranı, bina tipi, bina kullanım özellikleri, yalıtım kalınlığı, yalıtım bütünlüğü, iklim gibi birçok parametreye bağlıdır. Yüzde 50 tasarruf ortalama bir hesap değeridir, altında gerçekleşebileceği gibi çok üzerinde de olabiliyor. Konuyla ilgili yapılan deneysel çalışmalarda, Türkiye standartlarında bir mantolama ile büyük oranda yüzde 50 tasarrufa ulaşıldığı tespit edildi. 

YANLIŞ: Binamızın duvarları gaz betonla örülü; mantolama yapmamıza gerek yok.

DOĞRU: Gaz beton, bir yapı malzemesidir. Isı iletkenlik katsayısı yüksek olan bir yapı malzemesidir. Dolayısıyla duvarların tek başına gazbeton ile örülü olması istenen ısı yalıtımını sağlayamaz. Binalarda hangi yapı malzemesi kullanılırsa kullanılsın mutlaka ısı yalıtım malzemeleriyle yalıtım yapılmalıdır.

YANLIŞ:  Binamız yalnızca kuzey cepheden soğuk alıyor; güney cepheyi mantolamamıza gerek yok.

DOĞRU: Mantolama tek cephe için yapıldığında ısı köprüleri oluşacağı için mantolanmayan cephelerde ısı kaybı devam eder. Binada ısı kaybı olmaması için tüm yapının çepeçevre mantolanması gerekiyor.

YANLIŞ: Mantolama yaptırmak çok pahalı.

DOĞRU: Mantolama maliyeti, AB standartlarında üretilen, kaliteli ürünler kullanıldığında uygulama da dâhil olmak üzere metrekare başına yaklaşık 30-40 TL arasındadır. Mantolama, 2 – 3 yıl içerisinde kendini amorti eden, sonrasında da ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayan bir yatırımdır.

YANLIŞ:  Isı yalıtımını kendim yapabilirim.

DOĞRU: Mantolama, ancak doğru yapıldığı zaman faydalarından yararlanılabilen bir uygulamadır. Konuyla ilgili deneyimi ve bilgi birikimi bulunmayan kişiler tarafından yapılması daha büyük zararlara yol açabilir.

Read More

NEDEN YALITIM YAPTIRMALIYIZ?

Isı yalıtım uygulamaları ile konutlarınıza bir iyilik yapabilir ve.. 

 Kışın soğuğu yazın ise sıcağı geçirmeyen ısı yalıtım sistemleri ile 4 mevsim kusursuz performans için kalıcı çözümlerden faydalanabilirsiniz.

 Doğru yalıtım uygulamaları ile ısıtma ve soğutma giderlerinizde %40 -60 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Siz konforun keyfini sürerken elde edilen enerji tasarrufu sayesinde ısı yalıtım maliyeti 3 kış sezonunda amortisman süresini dolduracaktır.

 Evlerinizde rutubet değil huzur olsun.. Isı yalıtım uygulamaları ile konutlarınızı küf ve nemden uzak tutarak sağlıklı ve rahat yuvanızın tadını çıkartabilirsiniz.

 Isı yalıtım uygulamaları ile konutlarınızda sağlayacağınız konforun yanısıra olumsuz dış etkenlerden koruyarak bakım, onarım vb. masraflarınızı azaltabilirsiniz.

 Isı yalıtım uygulamaları Türkiye ve Avrupa Standartlarına uygun ve ekolojik dengeyi korumaya yardımcı bir sistemdir. Kömür ya da doğalgaz gibi fosil yakıtların tüketiminin azaltılması ile cüzdanınız kadar doğanın da yüzünü güldürebilirsiniz. Dış cephe ısı yalıtımı ile zararlı emisyonların etkisinin azalmasına yardımcı olabilir ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakılmasını sağlayabilirsiniz.

Isı yalıtım sektöründe yaptığı kaliteli uygulamalar ile liderliğini koruyan ER İzolasyon, ısı yalıtım uygulamaları dışında müşterilerine sağladığı ek hizmetlerle de çevresine değer katmaktadır. Güçlü tedarikçi ağı ile geniş bir yelpazede ek uygulama hizmeti veren Er İzolasyon, yenilikçi kimliğiyle dünya ve Türkiye’deki trendleri takip ederek müşteriye özel çözümler sunmaktadır.

Read More

ISI YALITIMI(MANTOLAMA) NEDİR?

Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan tüm işlemlere “ısı yalıtımı(mantolama) denir

Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.

Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlara da yaşamak amacıyla yapılır.

Bu çevrede ısı yalıtımı, Ninaların dışarıya veya garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan duvar, çatı, döşeme, cam, doğrama ve ısıtma, soğutma, havalandırma vb. tesisatlarında da uygulanır.

ISI YALITIMININ FAYDALARI

Yönetmeliklere uygun olarak yapılacak ısı yalıtımı:

– Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan en az %60 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.​​

– Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz salınımını azaltarak çevre kirliliğini ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.

– Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.

– Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler.

– ​Yaşam alanları içerisinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur.

Read More